„Płynąc w ciemnościach” to literacki debiut Tomasza Jędrowskiego o miłości, młodości i stracie. Powieść osadzona w Warszawie na początku lat 80. opowiada historię dwóch nieszczęśliwie zakochanych mężczyzn, którzy stoją po przeciwnych stronach politycznej barykady. Książka została napisana w języku angielskim, na polski przełożył ją Robert Sudół.
Melancholijny i niepewny siebie student Ludwik poznaje na letnim obozie studenckim Janusza. Przypadkowe spotkanie nad rzeką wkrótce przeradza się w burzliwy romans. Po zakończeniu obozu obaj wyjeżdżają na wakacje na wieś. Odcięci od świata i ograniczeń narzucanych im przez społeczeństwo, zakochują się w sobie bez reszty. Niestety po powrocie do Warszawy wszystko się zmienia. Charyzmatyczny Janusz zaczyna robić karierę w kręgach partyjnych, a Ludwik nie może pogodzić się z komunistycznym reżimem. Ciężar wspólnego sekretu oraz osobiste i zawodowe różnice odbijają się na łączącej ich więzi.
"Powalające „Płynąc w ciemnościach“ młodego, polskiego pisarza, który włada językiem w iście Conradowskim stylu". Sam Murphy /Guardian - Books of The Year/
"Poetyckie przedstawienie konfliktu między miłością homoseksualną, a konformizmem politycznym. Jędrowski właśnie stał się międzynarodową gwiazdą". Edmund White /wybitny pisarz amerykański, autor m.in. "Spowiedzi chłopca" czy biografii Jeana Geneta./
- Autor: Tomasz Jędrowski
- Kategoria: literatura piękna
- Język: polski
- ISBN: 9788366275089
- Data wydania: 2020-02-26
- Liczba stron: 260
- Tłumaczenie: Robert Sudół
- Ocena: 6,5
- Wydawnictwo: OsnoVa