» » Falklandy - Port Stanley 1982 - Krzysztof Kubiak

Falklandy - Port Stanley 1982 - Krzysztof Kubiak

Wstrząsająca relacja z dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w 1982 roku. Książka prezentuje genezę sporu o Wyspy Falklandzkie, działania zbrojne oraz ich dyplomatyczne i wywiadowcze kulisy. Ujawnia dotychczas nieznane epizody, np. argentyńską próbę zaatakowania sił brytyjskich w Gibraltarze.
Desant śmigłowcowy, nie nawiązując kontaktu bojowego z przeciwnikiem, opanował dominujący nad miejscowością grzbiet. Pluton SAS, przy wsparciu moździerzy przerzuconych śmigłowcami oraz artylerii okrętowej korygowanej przez śmigłowiec Wasp z "Endurance", zaatakował wzdłuż linii brzegu, ku zabudowaniom. Argentyńczycy stawiali symboliczny opór i po kilkunastominutowej wymianie ognia o 17.15 wywiesili białe flagi. Następnego dnia dwa plutony SAS i Grupa SBS przerzucono w rejon Leith, gdzie przeciwnik utrzymywał posterunek obsadzony przez 16 żołnierzy. Nie stawiali oni oporu.
Podczas działań na Nowej Południowej Georgii siły brytyjskie wzięły do niewoli 156 argentyńskich żołnierzy i zatrzymały 38 cywilów. Operacja "Paraquet" zakończyła się pełnym sukcesem.

  • Autor: Krzysztof Kubiak
  • Kategoria: historia
  • Język: polski
  • ISBN: 9788311106055
  • Data wydania: 2007-01-01
  • Liczba stron: 320
  • Ocena: 7,2
  • Wydawnictwo: Bellona
25-12-2020, 05:07 0 0

Komentarze


Informacja
Członkowie grupy Gość nie posiadają uprawnień do komentowania tego artykułu.