Kulisy narodzin teorii wzgledności i teorii grawitacji.
Młodego Alberta Einsteina prześladowała intrygująca myśl: czy widziałby swoje odbicie w lustrze, gdyby to lustro poruszało się z prędkością światła? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie zaowocowało stworzeniem szczególnej teorii względności.
Tony Hey, profesor University of Southampton i Patrick Walters, wykładowca University of Wales w Swansea, w pasjonującej książce przedstawiają kulisy narodzin teorii względności i teorii grawitacji.
Ciekawostki i zabawne anegdoty ilustrują rolę teorii względności w fizyce jądrowej - od modelu atomu Daltona do Los Alamos i bomby atomowej, oraz różne zastosowania relatywizmu - od satelitarnych systemów nawigacyjnych do antymaterii.
Ukazują wpływ niezwykłych pomysłów opartych na teoriach wielkiego fizyka na naukę i fantastykę naukową, jak Wehikuł czasu, Star Trek czy Gwiezdne Wojny, i dają fascynujący niematematyczny opis najistotniejszego odkrycia XX wieku.
- Autor: Tony Hey
- Kategoria: astronomia, astrofizyka
- Język: polski
- ISBN: 83-7245-427-2
- Data wydania: 2000-01-01
- Liczba stron: 296
- Tłumaczenie: Janusz Błaszczyk
- Ocena: 6,3
- Wydawnictwo: Amber