Mniej znane z opowieści wigilijnych Dickensa potwierdzają kunszt pisarza w tworzeniu wzruszających i wciąż aktualnych moralnych przypowieści. Będąc autorem między innymi pięciu powieści („Klub Pickwicka”, „Oliver Twist”, „Nicolas Nickleby”, „Magazyn osobliwości” i „Barnaba Rudge”), z których już pierwsza zapewniła mu wielką popularność, Charles Dickens w 1843 roku napisał „Kolędę prozą”. Opublikowana w grudniu tego roku, dała początek serii pięciu utworów, rok po roku (z wyjątkiem 1847) ukazujących się przed świętami Bożego Narodzenia, a w 1852 roku zebranych w tomie „Christmas Books”.
W „Sygnaturkach” Tobby Veck, ubogi goniec dający sobie wmówić przez jegomościów bardziej od niego szacownych, że ludzie biedni są nie tylko ubodzy, ale i źli do szpiku kości, zasypia w noc wigilijną. We śnie duchy większych i mniejszych dzwonów kościelnych pokazują mu warianty przyszłości, w której on już nie żyje, a osoby mu najbliższe wystawione są na upadek materialny i moralny.
W „Świerszczu w kominie” tytułowy owad jest kolejną w opowiadaniach Dickensa magiczną siłą, która
dobrodusznemu pocztmistrzowi Johnowi Perrybingle'owi ukazuje, jak z gruntu niesprawiedliwe i niegodziwe jest, gdy pozwala się, by jeden fakt, wsparty złośliwą interpretacją, przyćmił mnogie akty miłości i przywiązania.
W „Życiowej batalii” z namaszczeniem powtarzane filozoficzne credo doktora Jeddlera zostaje poddane próbie serca. „Nasz żywot jest jedynie krotochwilą i żaden jego moment nie zasługuje na poważne traktowanie” – powtarzał od lat swoim córkom doktor. Kiedy staje się świadkiem ciągnącego się przez lata samopoświęcenia jednej z nich dla szczęścia innych osób, będzie musiał przewartościować swoje podejście do życia.
- Autor: Charles Dickens
- Kategoria: klasyka
- Język: polski
- ISBN: 9788377857793
- Data wydania: 2015-11-23
- Liczba stron: 416
- Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
- Ocena: 7,9
- Wydawnictwo: Zysk i S-ka