» » Pigularz - Wacław Gąsiorowski

Pigularz - Wacław Gąsiorowski

"Pigularz" jest jedną z najwcześniejszych powieści Wacława Gąsiorowskiego, głośnego później autora "Huraganu" i innych romansów historycznych, głównie z epoki napoleońskiej. W książce znalazły się m. in. wyraz własnych przeżyć autora, który właśnie od aptekarstwa rozpoczął - bardzo wcześnie, bo mając lat piętnaście - swą niełatwą drogę życiową.

Środowisko aptekarskie ukazywane jest konsekwentnie tylko od zewnątrz. Śledzimy oczyma Władka Turkowskiego zachowanie postaci. "Pigularz" to jednak książka bardzo ciekawa i cenna, głównie przez zawarty w niej bogaty materiał obserwacji obyczajowych. Nakreślony tutaj obraz środowiska aptekarskiego z końca ubiegłego wieku, uwierzytelniony doświadczeniem autora, ma dzisiaj walor niemal dokumentu.


W powieści bardzo wyraźnie widać dążenie do wszechstronnego wyczerpania tematu. Mamy tu różne typy aptek i różnych "farmaków": sumiennych i "paskudziarzy", względnie uczciwych i wyrwigroszy bez czci i wiary.

27-04-2020, 14:54 0 0

Komentarze


Informacja
Członkowie grupy Gość nie posiadają uprawnień do komentowania tego artykułu.