Zawsze czegoś brakowało nam na półce, którą przeznaczyliśmy na książki o tematyce mitologicznej. Mamy mitologię grecką i rzymską, mamy mitologie europejskie oraz z krajów innych kontynentów. Poznaliśmy panteon bogów olimpijskich czy bogów egipskich, ale tak na prawdę nie znamy istot, które mieszkają bliziutko nas - za szafą, na strychu, w piwnicy albo na grządce z sałatą, w krzaku pnących róż, w gęstwinie dzikiego bzu za oknem ani tych, które, choć niewidzialne, towarzyszą nam podczas wędrówki wśród pól, nad rzeką, w lesie.
Puste miejsce na półce (może od dawna zarezerwowane?) wreszcie wypełni Wielka Encyklopedia Skrzatów - tak bardzo potrzebna do pogłębienia wiedzy mitologicznej. Ta niezwykła księga także bawi - i to zarówno dorosłych (ukrytą, subtelną erotyką i żartem intelekualnym), jak i dzieci (czarownością, fantazją i przygodą).
Wielka Encyklopedia Skrzatów, kiedy już zadomowi się w naszej biblioteczce, będzie przyciągała wszystkich członków rodziny. Każdy jej czytelnik - duży, średni i mały - nieraz wróci do już przeczytanych stron, do już widzianych ilustracji, uszczęśliwiony, że "krasnoludki są na świecie".
- Autor: Pierre Dubois
- Kategoria: popularnonaukowa
- Język: polski
- ISBN: 83-87037-20-6
- Data wydania: 1992-01-01
- Liczba stron: 191
- Tłumaczenie: Magdalena Gałuszka, Elżbieta Gałuszka
- Ocena: 8,5
- Wydawnictwo: Pascal