» » (Bluszcze! Jakimi zwisacie wdziękiem...) - Jean Moréas

(Bluszcze! Jakimi zwisacie wdziękiem...) - Jean Moréas

(Bluszcze! Jakimi zwisacie wdziękiem...)
Bluszcze! Jakimż zwisacie wdziękiem bukolicznym  Na starych gruzów zwalisku,  Albo gdzieś na samotnym platanie antycznym,  Co ginie w waszym uścisku.   

Lecz lubię was nad wszystko, mroczne smętne bluszcze,  Wokoło fontanny szmernej,  Kędy żałośnie woda o kamienie pluszcze  Wśród zrujnowanej cysterny.   
[...Jean MoréasUr. 15 kwietnia 1856 w Atenach Zm. 30 kwietnia 1910 w Saint-Mandé (w środkowej Francji) Najważniejsze dzieła: Kantyleny, Pielgrzym, Stances Własc. Ioánnis A. Papadiamantópoulos. Poeta i krytyk literacki, Grek piszący po francusku. Twórca pojęcia symbolizmu w poezji, autor manifestu symbolistów. Syn prawnika, wnuk słynnego bohatera walk o niepodległość Grecji, wychowany w Atenach. Studiował prawo na Sorbonie w Paryżu, gdzie szybko stał się ważną postacią cyganerii artystycznej. Jego poezja wyraża nastroje dekadenckie, utwory debiutanckie pozostają pod wpływem twórczości Baudelaire'a i Verlaine'a. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

24-10-2019, 00:07 0 0

Komentarze


Informacja
Członkowie grupy Gość nie posiadają uprawnień do komentowania tego artykułu.