Książki Van der Meerscha o świętej Teresie i świętym Janie Vianney nie mają w sobie nic z ckliwości żywotów świętych, do jakich niejednokrotnie jesteśmy przyzwyczajeni.
Autor opisując życie tych ludzi - wielkich, choć sami chcieli być uważani za małych - pragnie w ich wierze szukać uzasadnienia dla swojej wiary.
Opisując postać Teresy Martin, pragnie ukazać nam prostą zwyczajną dziewczynę normandzką, która walczyła aż do końca o wejście na drogę świętości. Dążyła do niej nie dlatego, by być wywyższoną, czyniła tak pod nakazem miłości Boga i bliźniego.
Ta miłość była dewizą życia proboszcza z Ars, człowieka, który nie chciał przyjąć do wiadomości, że posiada moc nadprzyrodzoną, który do ostatniego tchnienia pozostanie "ofiarą tłumu".
Dwoje wielkich świętych przemawia do nas nie tylko wielkością celu, który osiągnęli, ale środkami, z pomocą których po prostu i zwyczajnie do niego dążyli: pokorą, ubóstwem i absolutnym brakiem pychy.
- Autor: Maxence Van Der Meersch
- Kategoria: klasyka
- Język: polski
- ISBN: 000-00-0000-00-0
- Data wydania: 1959-01-01
- Liczba stron: 313
- Tłumaczenie: Krystyna Byczewska
- Ocena: 0,0
- Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX