» » Jak zachęcić dziecko do tego, by słuchało gdy czytasz?

Jak zachęcić dziecko do tego, by słuchało gdy czytasz?

Od zawsze jesteś molem książkowym a Twój dom dosłownie wypełniają setki różnych książek? W takim razie gdy tylko przychodzi na świat Twoje pierwsze dziecko od samego początku kompletujesz biblioteczkę i dla niego mając nadzieję, że odziedziczy po Tobie miłość do czytania (a początkowo do słuchania). Co jednak zrobić, gdy dzieje się zupełnie inaczej? Dziecko wydaje się nie być zainteresowane tym, co czytasz, a gdy jest już większe i zna litery trudno je zagonić do czytania?

jak zachęcić dziecko do czytania

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że to iż dziecko podczas gdy czytasz książkę zajmuje się czymś innym – na przykład rysuje, czy układa puzzle – nie oznacza wcale, że nie słucha. Zwykle wystarczy przerwać czytanie, by dziecko szybko zwróciło Ci uwagę. Ale jak realnie je zachęcić, gdy naprawdę nie chce słuchać?
  • Przede wszystkim książki powinny być obecne w Twoim domu już od narodzin dziecka. Pamiętaj, ze on ono bierze z ciebie przykład, dlatego jeśli widzi, że te książki po prostu leżą i nikt po nie nie sięga, prawdopodobnie również nie będzie nimi zainteresowane.
  • Wybieraj książki odpowiednie do wieku. Dwulatkowi nie przeczytasz przecież Pana Tadeusza. On musi widzieć ciekawe obrazki. Musi nauczyć się, że każda książka to może być fajna przygoda. Kupuj książki interaktywne, zachęcające do odkrywania kolejnych stron.
  • Czytaj tak, żeby nawet dorosły chciał słuchać. Zmieniaj głos, recytuj. Wydawaj niezbędne dźwięki i gestykuluj, jeśli to koniecznie. Tak przekazana treść znacznie bardziej zachęci dziecko do słuchania.
  • Jeśli dziecko wyrywa Ci książeczkę z ręki pozwól mu ją dokładnie obejrzeć. Ucz malucha, by szanował książki, ale jeśli zdarzy mu się zgnieść lekko kartkę nie linczuj go. Tak wygląda poznawanie świata.
  • Czytaj aktywnie. Po przeczytaniu kilku stron pytaj dziecko o to, o czym jest dana historyjka.
  • Wybierz się z dzieckiem do biblioteki i załóż mu kartę. Niech wybiera takie książeczki, jakie tylko chce, a później razem je czytajcie.
Warto też wymyślać scenariusze zabaw na podstawie danej książki. Na przykład gry terenowe, czy zajęcia plastyczne. Jeśli dziecko naprawdę nie chce słuchać, nie zmuszaj go, ale codziennie rób próbę czytania. Choćby po 15 minut dziennie. To naprawdę wystarczy. Z czasem maluch będzie chciał więcej i więcej..
Informacja
Użytkownicy niezalogowani nie mają możliwości oceniania, komentowania ani pobierania plików. Załóż darmowe konto TUTAJ.
13-03-2020, 10:48 329 305 0

Komentarze


Informacja
Członkowie grupy Gość nie posiadają uprawnień do komentowania tego artykułu.